Kryštof Kolumbus kdysi řekl, že by nikdy nepřeplul oceán, kdyby neměl odvahu ztratit břeh z dohledu. Stejně jako slavný mořeplavec, i my jsme museli do našeho zámořského díla vložit nejen racionální rozvahu, ale i srdce a kuráž. Výsledkem je Cape Smokey, sebevědomý projekt umístěný v těsném sousedství národního parku Cape Breton Highlands na severovýchodním pobřeží Kanady.
Muži, kteří za projektem Cape Smokey stojí, se možná liší profesemi, zájmy, třeba i temperamentem. Spojují je ale výrazné podnikatelské úspěchy, pracovitost i schopnost realizovat své vize, a to v maximální možné kvalitě.
Třicet let úspěšně řídí společnost RODOP, a. s., která postavila nejen několik velkých pražských rezidenčních projektů, ale vybudovala a provozuje například i Galerii Golf Hostivař. Stál také u zrodu společnosti TECHO. Jeho srdečním dílem je ale lyžařský areál SKiMU v Malé Úpě. Je to projekt, který vdechl život celé oblasti a který velmi citlivě kultivuje a navrací genius loci nádhernému krkonošskému místu. Postavil a také úspěšně provozuje pět minipivovarů.
Společně s Martinem Kulíkem založil firmu TECHO, která je dnes součástí nadnárodní společnosti. V jejím čele stál třicet let, od začátků bytové výroby až po řízení v rámci velkého koncernu. Jeho jméno znají především sportovci, jako bývalý veslařský reprezentant je dnes předsedou Českého olympijského výboru a individuální člen Mezinárodního olympijského výboru. Od roku 2021, kdy TECHO, a. s., definitivně opustil, se věnuje právě kanadskému projektu.
Původní profesí projektant poprvé přišel na Lipno, aby zde připravil stavbu čističky odpadních vod. Dnes je jako spolumajitel firmy Conduco, která provozuje celý lipenský areál, autorem nápadů na vybudování sjezdovek, stezky v korunách stromů, která byla první v České republice, restaurací, ubytovacích kapacit i zábavního parku Království lesa. Oblast dále rozvíjí, dosud zde byla investována cca jedna miliarda korun.
Je spoluzakladatelem a dnes jediným majitelem architektonického ateliéru A8000, který vede již od roku 1989. Tento ateliér je dvorním architektem areálu Lipno. Mezi další realizace patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze, rekonstrukce koncertního sálu Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích, pavilonu Z na českobudějovickém výstavišti, nebo vlakových nádraží v Plzni a Českých Budějovicích. Další projekty mají na Slovensku a právě v Kanadě.
Urbanismu si vzal pod svá křídla atelier A8000 a připravil architektonickou koncepci celé lokality. Ateliér ADR zanechává svůj nepřehlédnutelný otisk na návrzích prvních dvou etap rodinných domů.
ADR je architektonický ateliér založený Petrem Kolářem a Alešem Lapkou v roce 1996. První spolupráce dvojice zakladatelů vznikla už v roce 1992 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod názvem Architectural Associates.
Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci. ADR realizuje projekty nejenom v České republice ale i v zahraničí.
Za více než 25 let své existence si architekti vytvořili vlastní rukopis, za kterým stojí kreativní práce všech členů téměř čtyřicetičlenného týmu. Během posledních let byla odměněna řadou významných cen.
V roce 2014 získali hlavní cenu v kategorii interiér v soutěži Grand Prix architektů s projektem sítí prodejen Megapixel. V roce 2014 byl oceněn jejich projekt Velaa Private Islands cenou International Hotel Awards – Velaa Private Island Maldives a v roce 2015 cenou Luxury Travel Guide Awards. Javornická palírna byla v roce 2017 oceněna Klubem za starou Prahu.
V roce 2018 získalo ADR ocenění za nejlepší národní olympijský dům v Pyeongchangu a projekt Pivovar Trautenberk byl oceněn Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR za citlivou rekonstrukci stavby v krajině.
V kategorii Průmyslový design získal ateliér v roce 2003 a 2010 cenu Red Dot Award. V roce 2019 ocenil Český olympijský výbor ateliér za výjimečný přínos v oblasti sportu a olympijského hnutí. Jedna z jeho zatím posledních významných zakázek nese název Red Head. Díky unikátnímu spojení architektury a přírody dokáže tento projekt navodit pocit jedinečného ráje na zemi. Luxusní dům s citem zasazený do srdce národního parku v Kanadě je obklopen nádhernou přírodou poskytující obyvatelům kompletní soukromí.
Ateliér A8000 pod vedením Martina Krupauera a Pavla Kvintuse patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Tým zkušených architektů a inženýrů se specializuje na projekty náročné ve svém rozsahu i složitosti v České republice, ale i mimo ni. Osobou Martina Krupauera se významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území.
Vedle architektury se Martin Krupauer soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice i mimo ni. Nyní vede tým, který připravuje výstavbu Vltavské filharmonie v Praze, první významné pražské kulturní stavby za posledních 100 let. Díky projektům jako je revitalizace měst, jejich čtvrtí či areálů, potvrzuje ateliér interdisciplinární praxi.
V roce 2020 ateliér získal ocenění titul Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany a v roce 2022 čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu za rekonstrukci pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice.
Mezi další významné realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze. Ateliér A8000 ale také stojí za vítězným urbanistickým návrhem transformace okolí jezera Medard či se podílí na přeměně brněnské lokality Špitálka.